Commons:Press releases/1M/pl

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

čeština | Deutsch | English | español | français | galego | italiano | 日本語 | polski | русский | українська | +/−

Milionowy plik zamieszczony w Wikimedia Commons, repozytorium wolnych multimediów[edit]

St. Petersburg, Floryda, Stany Zjednoczone, 30 listopada 2006 — Fundacja Wikimedia ogłosiła w dniu dzisiejszym przesłanie milionowego pliku do swego internetowego repozytorium wolnych grafik, plików dźwiękowych i video, Wikimedia Commons (http://commons.wikimedia.org/). Pliki te zostały wybrane lub stworzone przez 91,006 zarejestrowanych użytkowników posługujących się ponad 12 językami.

Wikimedia Commons, powstała 7 września 2004, jest jedynym w swoim rodzaju zbiorem materiałów objętych wolnymi licencjami, w budowie którego każdy może uczestniczyć. Commons dostarcza dużej części materiałów służących do zilustrowania innych projektów Fundacji Wikimedia, w tym tworzonej przez internautów encyklopedii Wikipedia. Wszystkie pliki załadowane na Wikimedia Commons można zupełnie za darmo wykorzystywać w dowolnym celu. Podanie imienia twórcy lub fotografa zwykle jest wymagane przy ponownym użyciu, a niektóre pliki są objęte licencjami typu "copyleft", co oznacza, że tworzone na ich podstawie prace muszą być udostępnione na tych samych warunkach.

Wikimedia Commons bardzo szybko się rozwijało podczas dwóch lat swego krótkiego istnienia. Stutysięczny plik został dodany w maju 2005, co daje dziesięciokrotny wzrost w przeciągu szesnastu miesięcy. Codziennie na Commons pojawia się ponad dwa tysiące nowych plików.

Milionowy plik został przesłany przez Terence'a Onga, użytkownika anglojęzycznej Wikipedii. Jest on uczniem szkoły średniej, mieszka w Singapurze i pracuje na Wikipedii od stycznia 2005. O milionowym pliku, jednej z wielu fotografii jakie zrobił w zoo w Singapurze, Ong powiedział "Słyszałem, że zoo bardzo się zmieniło, więc postanowiłem je odwiedzić. Ponieważ fotografia jest moim hobby, wziąłem ze sobą aparat cyfrowy i strzeliłem kilka fotek." O swoim zainteresowaniu Wikimedia Commons mówi: "Wikimedia Commons jest miejscem odmiennym od innych serwisów dzielenia się fotografiami. Lubię filozofię Wiki, gdzie wszystko jest wolne a pieniądze nie grają żadnej roli. Tutaj mam wolność, mogę ładować tyle obrazów, ile uważam za przydatne."

Plik przesłany przez Terence'a Onga, dostępny pod adresem Image:Singapore_Zoo_37.JPG, to fotografia przedstawiająca pygmy hippopotamus (Choeropsis liberiensis) w Singapurskim Zoo. W momencie gdy plik zostanie przesłany na serwer Wikimedia Commons, natychmiast jest dostępny na wszystkich projektach rodziny Wikimedia, bez potrzeby ponownego przesyłania pliku na poszczególne serwery.

Mozaika z 1200 obrazków dla uczczenia wydarzenia

Aby uczcić przysłanie milionowego pliku uczestnicy projektu Wikimedia Commons stworzyli mozaikę w kształcie logo Fundacji Wikimedia. Bazując na pomyśle Brianny Laugher i z zamiarem "ukazania zadziwiającej różnorodności plików, na które można natrafić na Commons" logo zostało stworzone przez Larry'ego Pieniazek (user:Lar). Użył on 25 grafik i arkusza kalkulacyjnego do wygenerowania kodu wiki z losowo ułożonymi grafikami w odpowiednich miejscach. Pomysł ten został ogłoszony na kilku projektach Wikimedia, aby umożliwić jego rozwój i udoskonalenie. Larry powiedział "Mozaika logo Wikimedia ukazuje nam w jaki sposób dobre pomysły mogą być dalej ulepszane poprzez współpracę wielu osób. W przeciągu zaledwie paru dni wyjściowy obrazek został znacząco ulepszony dzięki dziesiątkom edycji i paru twórcom narzędzi, które uczyniły pracę łatwiejszą. Na tym przykładzie widać, że duch otwartej treści wciąż ma się bardzo dobrze."

Mozaikę można obejrzeć pod adresem Wikimedia_logo_mosaic.

Grafiki na medal[edit]

Na Wikimedia Commons wykształciło się kilka metod sprawdzania i poprawiania jakości zasobów projektu przez jego uczestników. Najdłużej działającym takim procesem jest wybór "Grafik na medal". Nagradza on i eksponuje najbardziej kreatywne, informatywne i najpiękniejsze grafiki stworzone przez użytkowników projektów Wikimedia. W chwili obecnej na Wikimedia Commons znajduje się ponad 650 "Grafik na medal", najwięcej w kategoriach zdjęć natury i zwierząt, grafik astronomicznych i naukowych oraz w pełni modyfikowalnych wektorowych map i diagramów.

Natura i zwierzęta[edit]

Nauka[edit]

Architektura[edit]

Diagramy i mapy[edit]

Animacja i pozostałe pliki multimedialne[edit]

Ta nieanimowana wersja jest dogodna do drukowania, autorem jest użytkownik "M4RC0" z Francji
Prosty przykład animacji - kolejność rysowania znaku 好 haǒ oznaczającego "dobry", "dobrze", autorem jest użytkownik "Wikic" z Francji

Na Wikimedia Commons dla animacji i plików wideo akceptowane są formaty GIF i Ogg (przu użyciu kodeku Theora). Ogg jest nieopatentowanym, w pełni otwartym i ustandaryzowanym formatem multimediów przeznaczonym dla skutecznego odsłuchiwania i zmieniania plików video.

Większość tych plików na Wikimedia Commons to pliki historyczne, będące własnością publiczną (public domain) ze względu na ich wiek. Na czele animacji stoi mała grupa oddanych wolontariuszy stale rozwijających projekt Chinese stroke order project, który ma na celu stworzenie animowanych GIF-ów ukazujących prawidłową kolejność rysowania tysięcy znaków chińskiego alfabetu. Takie animacje są bardzo przydatne dla innych projektów Wikimedia Foundation takich jak Nauka chińskiego w serwisie Wikibooks.

Obecnie wszystkie pliki dźwiękowe na Comons zakodowane są w formacie Ogg lub MIDI. Jest kilka zasadniczych rodzajów plików dźwiękowych – pliki z muzyką, piosenkami (w większości historycznymi), pliki wymowy, odgłosy zwierząt i dźwięki syntetyczne.

Najbardziej obszernymi materiałami są obecnie pliki wymowy. Zawierają one głównie wymowę słów lub fraz, nagrania przemówień (zarówno z czasów współczesnych, jak i wcześniejszych), nagrania czytanych wersji tekstów pisanych, wśród których są także niektóre artykuły z Wikipedii (obecnie w jedenastu językach: alemańskim, angielskim, chińskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim, katalońskim, niemieckim, polskim, portugalskim i węgierskim) oraz książki, co do których wygasły prawa autorskie.


O Fundacji Wikimedia[edit]

Wikimedia Foundation, Inc. to międzynarodowa organizacja typu non-profit, działająca na rzecz gromadzenia, rozwoju i dystrybucji wolnych treści w wielu językach oraz udostępniająca całą zawartość swych projektów opartych o technologię wiki za darmo. Fundacja Wikimedia utrzymuje jedne z największych tworzonych grupowo projektów na świecie, w tym Wikipedię, jeden z 15 najczęściej odwiedzanych serwisów internetowych oraz repozytorium mediów Wikimedia Commons. Organizacja ta otrzymała liczne nagrody za swoje wysiłki, w tym Webby Award, the Prix Ars Electronica Golden Nica, Japan Advertisers Association's Web Creation Award oraz World Technology Award w dziedzinie technologii komunikacji.

Fundacja Wikimedia została założona w 2003 roku i ma za zadanie utrzymywać istniejące projekty Wikimedia. Siedziba fundacji znajduje się St. Petersburgu w stanie Floryda w USA. Wikimedia ma swoje oddziały lokalne we Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, Serbii, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Większość działań Fundacji jest finansowana z darowizn otrzymywanych od czytelników i współtwórców projektów Wikimedia.

Dodatkowe informacje[edit]

Kontakt[edit]

Wszelkie pytania i prośby o wywiady, można kierować do Stowarzyszenia Wikimedia Polska, na adres zarzad@wikimedia.pl lub bezpośrednio do:

Do dyspozycji jest także numer telefonu (+48) 42 637 47 87 (w godzinach 9-16 od poniedziałku do piątku).

Zobacz też[edit]