User:FlickrLickr/pl

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search

Deutsch| English | Français| Polski | Português| +/−

Uwaga: Tłumaczenie tej strony z języka angielskiego nie zostało jeszcze ukończonę. Jeśli masz chwilę, pomóż w jego ukończeniu.

Białe tygrysy, jedna z setek grafik załadowanych do tej pory. Zobacz więcej świetnych grafik załadowanych przez FlickrLickr i dołącz do nas!

FlickrLickr to eksperymentalny bot zarządzany przez Eloquence, służący do kopiowania wybranych grafik na licencjach CC-BY z Flickr do Wikimedia Commons. Grafiki do skopiowania wybierane są wspólnie, za pomocą procesu, w którym każdy może uczestniczyć (patrz niżej).

Jak to działa[edit]

Interface użytkownika FlickrLickr

Skrypt działający na serwerze Eloquence pobiera informacje o grafikach na licencjach CC-BY z serwerów Flickr za pomocą Flickr API i dodaje te informacje do bazy danych. Obecnie na Flickr dostępnych jest około 500.000 takich zdjęć.

Specjalny interface użytkownika pozwala pewnej liczbie zaufanych użytkowników wybierać grafiki, które mają być skopiowane do Wikimedia Commons. Za pomocą tego interface'u użytkownicy mogą także edytować opis, kategorie i nazwę pliku przypisane danej grafice.

Każdy użytkownik otrzymuje jeden lub kilka wycinków bazy danych do przejrzenia. Jeśli dobrze się spiszą, otrzymują kolejne wycinki.

Jak zostać FlickrLickrowcem[edit]

Poproś Eloquence o konto. Konieczny do tego jest pewien wkład w Commons lub inne projekty Wikimedia. Następnie zaloguj się pod adresem: http://epov.org/cgi-bin/flickrlickr.pl (włącz obsługę cookies)

Otrzymasz do przejrzenia wycinek liczący 1.000 grafik. Grafiki pokazywane są partiami – po 50. Po tym jak klikniesz "Następna partia" ("Next batch"), grafiki z poprzednich partii nie będą dostępne, więc upewnij się, że przyjrzałeś się każdej z nich. Kiedy skończysz skontaktuj się z Eloquence, który przejrzy rezultaty i, jeśli wszystko będzie w porządku, uruchomi bota kopiującego. Kiedy zyskasz sobie zaufanie otrzymasz możliwość samodzielnego kopiowania plików za pomocą interface'u i w każdej chwili.

Statystyki[edit]

Uzupełniane w czasie rzeczywistym statystki znaleźć można pod adresem [1].

Zalecenia i rady[edit]

  1. Bądź konserwatywny. Wybieraj tylko te grafiki, któe są potencjalnie użyteczne dla projektów Wikimedia. Wiele zdjęć znajdujących się na Flickr to zdjęcia niemowlaków, zwierząt domowych i portrety rodzinne. Dla większości z nich nie ma miejsca na projektach Wikimedia. Zdjęcia z wakacji powinny być wybierane tylko jeśli widnieją na nich rozpoznawalne miejsca. Ludzie na pierwszym planie rzadko są pozytywem.
  2. Przedkładaj jakość nad ilość. Im mniej niezwykły jest obiekt na zdjęciu, tym bardziej niezwykła musi być jego jakość. Nie potrzebujemy 100 fotografii puszek po piwie, ale jeśli znajdziesz jedną, która jest świetna, zaznacz ją. Uważaj na rozdzielczość. Aby sprawdzić, czy wersja w wysokiej rozdzielczości jest dostępna, kliknij na miniaturkę.
  3. Używaj opisowych i unikalnych nazw plików. Domyślnie tytuł jaki zdjęcie ma na Flickr jest nazwą pliku na Commons. Jeśli jest to nazwa odpowiednia, kliknij "[test]" by sprawdzić, czy nazwa jest wolna. Jeśli nie, zmień nazwę grafiki tak, by była unikalna. Jeśli domyślny tytuł jest nieodpowiedni – wymyśl własny.
  4. Edytuj kategorie i opisy. System tagów Flickr jest dość liberalny: tagiem może być wszystko. Kategorie na Commons nie są aż tak liberalne. Użyj własnego osądu i usuń zbędne kategorie lub zmień ich nazwy. Usuń POV z opisów i pozostaw w nich jedynie najważniejsze informacje.

Pamiętaj, że każdy wycinek zostanie oceniony przed skopiowaniem wybranych grafik. Otrzymasz kolejne wycinki tylko jeśli pierwszy ukończony przez ciebie wycinek będzie zrobiony dobrze. Wycinki źle zrobione zostaną wydane ponownie, innemu użytkownikowi.

Dodawanie grafik do artykułów[edit]

Jeśli chcesz dodać skopiowane przez FlickrLickr grafiki do artykułów na Wikipedii i innych projektach, zajrzj na listę plików załadowanych ostatnio przez bota FlickrLickr. Możesz też przejrzeć kilka galerii stworzonych specjalnie w tym celu:

  1. User:FlickrLickr/Slice 1
  2. User:FlickrLickr/Slice 2
  3. User:FlickrLickr/Slice 20
  4. User:FlickrLickr/Slice 44
  5. User:FlickrLickr/Slice 55
  6. User:FlickrLickr/Slice 6
  7. User:FlickrLickr/Slice 52

FAQ[edit]

Q: What kind of tags should become categories?

A: Use your own judgment. I am personally of the opinion that the Commons should be similarly liberal in its tagging policies as Flickr. While our software is not currently well-suited for social tagging -- Boolean category queries are impossible, and categories cannot have synonyms -- I see this as the only scalable way to make the Commons searchable with a reasonable amount of effort, so I think it's best to add many categories now, even red links.

Q: Why don't the files I've flagged show up on the Commons?

A: You're only flagging files for upload, not actually uploading them. Tell Eloquence that your slice is finished, and he'll review it and upload it if it is of high quality.

Q: Can I go back after I've finished a page of pictures?

A: You can use the "Back" button in your browser to modify and resubmit the previous selection if you want. You can also review your selection at any time using the "Your approved pictures" button.

Q: How can I add translations in the description field?

A: The correct syntax is:

<br />
* '''en:''' English description
* '''fr:''' French description

and so forth.

Zrzeczenie się odpowiedzialności[edit]

Grafiki są przez FlickrLickr pobierane automatycznie z serwerów Flickr. Flickr ma co prawda własne, dość rygorystyczne procedury służące odfiltrowywaniu grafik, nie mogę jednak zagwarantować, że nie natkniecie się na takowe używając mojego programu. Używacie FlickrLickr na własne ryzyko.